Hlasovanie delegovaných krajín IESF umožnilo vystupovať Rusku pod svojim menom a vlajkou, SAEŠ stojí za Ukrajinou

Hlasovanie delegovaných krajín IESF umožnilo vystupovať Rusku pod svojim menom a vlajkou, SAEŠ stojí za Ukrajinou

Kvôli aktuálnemu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ruské tímy museli na reprezentačných turnajoch vystupovať ako neutrálny Team IESF. Hlasovanie delegovaných krajín IESF (Medzinárodná e-športová federácia) rozhodlo, že ruskí e-športovci budú môcť opäť súťažiť pod svojou vlajkou.

Na konferencii Medzinárodnej e-športovej federácie sa zúčastnilo 70 delegovaných krajín IESF. Do hlasovania sa však zapojilo iba 45, z nich 32 bolo v prospech ruského národného tímu. Ukrajinská e-športová federácia sa pokúšala o kompletné vylúčenie Ruska z IESF, ich návrh bol zamietnutý.

„Je to skvelá správa. Šport by mal hráčov spájať a akákoľvek forma diskriminácie športovcov je neprijateľná. Sme radi, že sa nám podarilo dosiahnuť zrušenie predošlého rozhodnutia a náš národný tím bude konečne pôsobiť pod svojou vlajkou,“ uvádza Dmitri Smith z Ruskej e-športovej federácie.

SAEŠ (Slovenská asociácia elektronických športov), podobne ako Česká asociácia ešportu, túto radosť nezdieľa a stavia sa jednoznačne na stranu Ukrajiny.

„Slovenská asociácia elektronických športov dlhodobo stojí za Ukrajinou, čo sa odzrkadlilo aj v hlasovaní. Boli sme proti zaradeniu Ruska do turnaja. Ostatné štáty sa rozhodli inak, čo rešpektujeme, no s výsledkom nesúhlasíme.“