Tituly “Univerzitný esport majster ZS 2019/2020” boli odovzdané!

Tituly “Univerzitný esport majster ZS 2019/2020” boli odovzdané!

Študentská rada vysokých škôl v spolupráci so Slovenskou asociáciou elektronických športov a Esportovní studentská asociace udelili po prvýkrát v histórii univerzitného esportu tituly Univerzitný esport majster zimného semestra 2019/2020 v troch herných tituloch a to League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive a Hearthstone. Odovzdávanie prebehlo 18.2.2020 na pôde Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Esport alebo aj elektronický šport sa dnes teší narastajúcemu záujmu a hráčmi sú najčastejšie práve študenti stredných a vysokých škôl. V zahraničí, dokonca v susedných Čechách existujú organizácie, ktoré sa venujú práci s hráčmi – študentmi a rozvíjajú nielen ich herné zručnosti ale i združujú hráčov, edukujú v oblasti správania sa na internete či kybernetickej bezpečnosti. Esportové prostredie na Slovensku však neponúkalo organizácie alebo štruktúry, ktoré by sa univerzitnému esportu venovali. Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) sa preto rozhodla danej téme venovať a pomôcť pri stavaní základov univerzitného esportu na Slovensku.

ŠRVŠ nadviazala spoluprácu s Esportovní studentská asociacie (ESA), ktorá funguje v Českej republike. Ich hlavnou aktivitou je organizovanie 3E LEAGUE (3E lige) – medzinárodná univerzitná liga v spomínaných troch herných tituloch. 3E liga bola v tom čase jedinou esportovou univerzitnou ligou a už vtedy mala za sebou prvý úspešný ročník. Ligy sa zúčastňujú tímy z popredných českých univerzít napríklad: VŠB – TUO, UHK, VUT, MUNI, ČZU, UPCE. Úspešná spolupráca medzi ŠRVŠ a ESA vyústila až k zostaveniu memoranda o vzájomnej spolupráci a oceňovaní Univerzitného esport majstra SR v 3E lige. ŠRVŠ podobným spôsobom každoročne udeľuje titul Univerzitného hokejového majstra SR v spolupráci s European University Hockey Association (EUHA) v European University Hockey League (EUHL), ktorý získa najlepšie umiestnený slovenský univerzitný tím na konci základnej časti (pozn. pred play-off). V hokejovom prostredí, kde máme len jednu tabuľku dáva takýto spôsob výberu zmysel. Vo svete esportu sa však takýto výber nedá uskutočniť, keďže máme pred play-off niekoľko skupín, a preto sme sa rozhodli oceniť najlepšie umiestnený slovenský univerzitný tím v každej hre na konci ligy. Do spolupráce sa zapojila aj naša Slovenská asociácia elektronických športov (SAEŠ), ktorá je signatárom Esports Europe a členom International e-Sports Federation. 

Vďaka spolupráci ŠRVŠ, ESA a SAEŠ sa nám podarilo úspešne udeliť tituly nasledujúcim tímomv hrách: 

League of Legends:

  • Tím UKulele z Univerzity Komesnkého v Bratislave v zložení: Jakub “Regy” Lacek, Denis “fkjonny” Kurčina, Bence “Booty Wurk” Keszegh, Viktor “hektor5” Škabla, Dominik “Taws” Cabadaj

Counter Strike: Global Offensive:

  • Tím STUbaci zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v zložení: Martin ‘StuFF’ Opatovský, Denis ‘DANDY’ Štrbák, Milan ‘SYNETIC’ Poništ, Patrik ‘PattricK’ Anderko, Viktor ‘Sibelonis’ Kriššák

Hearthstone:

  • Denis ‘Bajty’ Bajtoš z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicach  

Víťazom gratulujeme!

 

Autor článku: Anton Cvik, podpredseda ŠRVŠ pre mládež a šport  

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *