Slovensko bude mať vo finále Monaco SimRacing World Cup svojho reprezentanta. Erik Vizi vyhral národnú kvalifikáciu na serveroch Digital Motorsport SK

Slovensko bude mať vo finále Monaco SimRacing World Cup svojho reprezentanta. Erik Vizi vyhral národnú kvalifikáciu na serveroch Digital Motorsport SK

Reprezentačná sezóna sa naplno rozbehla, chýbať nebude ani digitálny motoršport. Slovensko bude mať reprezentanta vo finále virtuálnych pretekov priamo v Monaku v hre Assetto Corsa!

Každý priaznivec motoršportu pozná Monako a tamojší mestský okruh pokladá za diamant v kalendári svetového šampionátu F1. Legendárny okruh láka vždy na začiatku mája smotánku z celej planéty, no a každý správny fanúšik by sa tam chcel aspoň raz v živote pozrieť. Slovenský simracer Erik Vizi túto možnosť dostane už čoskoro.

V minulom roku dostala Slovenská asociácia elektronických športov od Monaco eSports Federation pozvánku na promo podujatie Monaco SimRacing World Cup, ktoré sa konalo priamo na Expo v Dubaji v expozícii Monackého kniežatstva. SAEŠ oslovil na spoluprácu organizátora Majstrovstiev Slovenska v digitálnom motoršporte, športový klub Digital Motorsport SK, ktorý po konzultácii s partnerskou českou organizáciou KK Race vybrali ako reprezentanta Mária Straku. Jeden z najlepších súčasných slovenských konzolových simracerov neurobil v Dubaji hanbu, ba priam naopak! Úplne ovládol hodnotenie a s prehľadom zvíťazil.

Slovensko tak získalo tzv. Wild Card, teda postup priamo do finále Monaco SimRacing World Cup, ktoré sa bude konať v druhej polovici októbra 2022. Dôležitá zmena však nastala v technickom zabezpečení. Z konzol a hry Gran Turismo presedlal organizátor na PC hru Assetto Corsa, v ktorej ohlásil národné a kontinentálne kvalifikácie.

To postavilo SAEŠ a Digital Motorsport SK pred novú úlohu: nájsť simracera a špecialistu na Assetto Corsa, ktorý bude schopný reprezentovať Slovensko a pomôcť mu naplniť úlohu favorita podujatia.

O všetkom rozhodla národná kvalifikácia, ktorú zorganizoval na svojich serveroch športový klub Digital Motorsport SK, organizátor Majstrovstiev SR v digitálnom motoršporte. Kvalifikácia trvala 12 dní a za ten čas sa jazdci mali snažiť zajazdiť na monoposte Tatuus FA01 čo najlepší čas na talianskom okruhu Vallelunga. Na začiatku to vyzeralo na tesný súboj o tisíciny medzi Erikom Vizim, Jakubom Štofkom a Dennisom Zeťákom. Napokon Erik vizi zabral v tréningu a odjazdených vyše 300 kôl sa podpísalo aj na jeho výslednom čase 1:31.551 min., pričom druhého najlepšieho jazdca Jakuba Štofka nechal za sebou o tri desatiny sekundy.

Zdroj: DIGITAL Motorsport SK
Zdroj: DIGITAL Motorsport SK

Kto je Erik Vizi? Erik je 27-ročný pretekár, ktorý sa zameriava na digitálny motoršport a zároveň reprezentuje tím Lenovo Legion. Štartuje v Majstrostvách SR v digitálnom motoršporte (ktoré pod hlavičkou Slovenskej asociácie motoristického športu organizuje Digital Motorsport SK). Takisto preteká v elitnej kategórii Virtual Grand Prix 1, kde sa 17-krát umiestnil v najlepšej päťkei a takisto dvakrát získal pole position. Na tejto úrovni debutoval v Imole v roku 2020 a odvtedy nazbieral obdivuhodných 353 bodov. Okrem toho je aj členom virtuálneho tímu ARC Bratislava, ktorý vlani štartoval v prestížnej Le Mans Virtual Series, kde súperil aj s takými jazdcami ako Max Verstappen (áno, je to on, úradujúci svetový šampión F1), Juan Pablo Montoya (ex-pilot F1) či Alex Palou (víťaz Indy Car).

Erika sa v ďalších výzvach vo svojej kariére môže spoľahnúť na podporu športového klubu Digital Motorsport SK, ktorý mu poskytuje zázemie v rámci spusteného tréningového serveru a takisto zastrešuje plnú technickú podporu.

Zdroj: Erik Vizi - Sim Racer
Zdroj: Erik Vizi – Sim Racer

V Monaku budeme mať teda veľmi silné zastúpenie, samotné virtuálne preteky sa uskutočnia 23. októbra 2022. Budú sa konať priamo v Monte Carle a 12 finalistov absolvuje tréning, šprintové preteky (na tratiach Imola, Silverstone a Red Bull Ring) a hlavné preteky (trať ešte len oznámia). Erikovi v predstihu prajeme veľa šťastia a iba tie najlepšie výsledky!